8 wskazówek by ulepszyć fotografowanie smartfonem

W tym artykule podzielę się z tobą kilkoma prostymi wskazówkami, dzięki którym możesz uzyskać niesamowite i niezapomniane zdjęcia z telefonu komórkowego. Fotografia służy do dokumentowania, dzielenia się i utrwalania wszystkich ulotnych chwil, które zdają się nam bardzo szybko mijać. Oto 8 podstawowych wskazówek, jak ulepszyć fotografowanie telefonem komórkowym, aby Twoje zdjęcia wyglądały jak najlepiej.

1. Wyczyść obiektyw

Jest to najprostsza czynność, ale zdziwisz się, jak bardzo ważna.
Postaraj się nabrać nawyku szybkiego wycierania obiektywu aparatu telefonu przed zrobieniem zdjęcia.  To zrobi ogromną różnicę w jakości obrazu.

2. Ręcznie ustaw ostrość

Podobnie jak w tradycyjnym aparacie, aparat w telefonie jest również wyrafinowaną technologią.  Zazwyczaj, gdy skierujesz obiektyw telefonu na określony obiekt, telefon sam odgadnie, scenę jaką chcesz sfotografować.  Jeśli rozpozna twarze, sam wybierze określony tryb.  Aby ręcznie zmienić ostrość z jednego obiektu na inny, po prostu dotknij ekranu telefonu i wybierz określony punkt ostrości.

3. Nie używaj lampy błyskowej

Aparat w telefonie ma lampę błyskową jednak nie polecam jej używania. Zdjęcie doświetlone lampą smartfona wygląda nienaturalnie, dlatego lepiej jest robić zdjęcia przy świetle naturalnym.

Wystarczy dotknąć przycisku lampy błyskowej, aby ją wyłączyć i kreatywnie korzystać z naturalnego światła.

4. Ręcznie ustaw ekspozycję

Podobnie jak w punkcie 2, możesz ręcznie dostosować ekspozycję w aparacie telefonu. Pomaga to kontrolować, jak ciemne lub jak jasne będzie zdjęcie po naciśnięciu spustu migawki.

5. Komponuj swoje zdjęcia kreatywnie

Oznacza to żeby unikać umieszczania obiektu przez cały czas w centrum obrazu.  Istnieje wiele różnych reguł tworzenia kompozycji, ale najsłynniejszą z nich jest „reguła trójpodziału”.

6. Wyprostuj horyzont

Jedną z najbardziej denerwujących rzeczy na pięknym zdjęciu jest krzywy horyzont. Poświęć więc chwilę i wyprostuj wszystkie linie horyzontu w kadrze.  Można to zrobić, wybierając funkcję siatki w telefonie i upewniając się, że linie poziome są zgodne z liniami siatki.

7. Użyj linii wiodących

Linie wiodące to świetny sposób na wprowadzenie widza w kadr i zwrócenie uwagi na jego temat.  Drogi, budynki, drzewa itp. mogą poslużyć jako wiodące linie, które wciągają widza w obraz – niemal zapraszając go do pozostania na chwilę i wpatrzenia się w zdjęcie.

8. Staraj się robić zdjęcia w naturalnym świetle

Jak już wspomniałem wcześniej staraj się fotografować w naturalnym świetle.

Bez względu na porę dnia światło naturalne jest najlepszą opcją do robienia udanych zdjęć. 
Fotografuj na zewnątrz o różnych porach dnia i zobacz, jak światło wpływa na obraz. Magiczną godziną w fotografii jest ostatnia godzina przed zachodem słońca tzw. „złota godzina”. Powstają wtedy doskonałe warunki oświetlenia, które pozwalają robić wyjątkowe zdjęcia. Wiedza o wykorzystaniu potęgi złotej godziny to narzędzie, którego może użyć każdy fotograf.
W odróżnieniu od innych pór dnia, podczas złotej godziny promienie słoneczne docierają pod kątem, co powoduje rozproszenie światła.

Po zachodzie słońca zauważysz również tzw. niebieską godzinę, jest to wyjątkowa pora gdy krajobraz jest skąpany w ciemnoniebieskim kolorze.